100 CEZA PUANI SONUCU EHLİYETİN ALINMASI

blog yazısı ekle !

100 CEZA PUANI SONUCU EHLİYETİN ALINMASI

Karayolları Trafik Kanunlarının kural ihlali yapılan fiilden dolayı sürücünün aldığı her ceza için belirli bir ceza puanı verilmektedir. Bu cezalar Emniyet Genel Müdürlüğünün PolNet bilgi sistemine kayıt edilir.

İlk ihlalden itibaren 1 yıl içinde; toplam 100 ceza puanını aşan sürücülerin ehliyetine 2 ay el konulur. Bu 2 aylık süre içinde Milli Eğitim Bakanlığı Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Yönetmeliğine göre trafik ve çevre eğitimi almaları gerekmektedir. Bu eğitimi tamamladıktan sonra ceza süresi sonunda ehliyet geri alınabilir.

Ankara'da Sürücü Kursu için nerelere gidebilirsiniz?
Ankara Sürücü Kursu


100 ceza puanını ikinci defa aşan sürücü ehliyetlerine 4 ay el konulur. Bu sürücülere psiko-teknik değerlendirme ve psikiyatri uzmanının muayenesi sonucunda bir sorun çıkmazsa ceza süresi sonunda ehliyetlerini geri alabilecekler.

Sürücülerin 100 ceza puanını üçüncü defa aşmaları durumunda sürücü sulh ceza mahkemesine sevk edilir ve mahkeme kararına göre işlem yapılır.

100 ceza puanına ulaşıldığı tarihte 100 puanın üzerinde kalan puanlar diğer ceza puanlarına dahil edilmez. Ayrıca 100 ceza puanının doldurulduğu tarih ile sürücü belgesinin geri alınma işleminin tarihi arasında araç kullanarak ceza alan sürücülerin ceza puanları daha sonra ki ceza puanlarına dahil edilir.