AMBULANSA NASIL YOL VERİLİR?

blog yazısı ekle !

AMBULANSA NASIL YOL VERİLİR?

Trafik her zaman bizim için büyük bir sorun olmuştur. Özellikle Ankara ve İstanbul gibi büyük şehirlerde trafik yoğunluğu sadece bize değil, ambulanslar içinde büyük bir sorun teşkil etmektedir. Ambulansın içindeki hasta hayat mücadelesi verirken; yol vermeyen ya da veremeyen araçlar insanların hayatına sebep olabilirler. Peki ne yapmamız gerekiyor? Hemen cevaplayalım.

Ankara'da Sürücü Kursu için nerelere gidebilirsiniz?
Ankara Sürücü Kursu


Diyelim ki bir otobandan ilerliyorsunuz. Trafik yoğun. Sağ ve sol şeritlerde birçok araç var ve arkadan siren çalarak gelen bir ambulansın sesini duydunuz. Ambulansa duyarlılık maalesef ülkemizde pek gelişmemiştir. Genelde bilgisiz sürücüler ne yapacağını bilemediği için ambulansları zor durumda bırakıyor. Hatta trafikte sorunlara ve kazalara sebebiyet vermektedir.

Yapılması gereken fermuar yöntemi denilen bir yöntem uygulamaktır. Yani sol şeritteki araçlar sola, sağ şeritteki araçlar sağa doğru geçmeleri gerekir. Bu sayede orta kısımda boş bir alan bırakılmış olacaktır. Bu alana hayat koridoru da denmektedir. İşte bu alan ambulansın rahat bir ve sorunsuz bir şekilde ilerleyeceği bir yol oluşturacaktır. Sizlere bu konu hakkında bir video linki verelim. Vereceğimiz linkte ki video fermuar yönteminden bahsetmektedir.

Aslında yol vermemek yasaktır. Trafik cezası alabilirsiniz. Karayolları Trafik Yönetmeliğinin 105. maddesinin C fıkrasına göre "Geçiş üstünlüğü bulunan bir aracın duyulur veya görülür işaretini alınca, bu araçların kolayca ilerlemelerini sağlamak için taşıt yolu üzerinde yer açmak, gerekiyorsa durmak, zorundadırlar. Kurallara uygun olarak, geçiş yapmak isteyenlere yol vermemek, geçilmekte olan bir başka aracı geçmeye veya sola dönmeye kalkışmak yasaktır." şeklinde belirtilmiştir.

Bir de ambulansı takip ederek trafik yoğunluğunu atlatmak isteyen fırsatçı sürücüler vardır. İlk başta cazip olarak gelse de çok tehlikeli ve feci kazalara sebep olabilecek bir şeydir. Ambulans hızla ulaşması gereken noktaya hareket ediyor ve aniden durması gerekiyor. Arkadan takip eden sürücü bunu düşünemediği için arkadan çarpma kazalarına sebep oluyor.

Sürücülere bir tavsiyemiz var. O ambulansın içinde siz veya sevdikleriniz olabilir. Lütfen bu olasılığı aklınızdan hiç çıkarmayın ve trafikte ona göre hareket edin.