EHLİYET ALIRKEN İZLENMESİ GEREKEN YOL

blog yazısı ekle !

EHLİYET ALIRKEN İZLENMESİ GEREKEN YOL

Sürücü olmak isteyen adaylar, gerekli olan tüm aşamalardan geçip, ehliyet almayı hak ettikten sonra neler yapmalılar? Evrakların tamamlanması ile ilçe emniyet müdürlüğü tarafından verilmektedir. Ankara başta olmak üzere tüm yurtta her yıl binlerce kişi ehliyet için başvuru yapmaktadır. Ehliyet alırken izlenmesi gereken yol hakkında merak ettiklerinizi yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Ankara'da Sürücü Kursu için nerelere gidebilirsiniz?
Ankara Sürücü KursuEhliyeti alabilmek için emniyet müdürlüklerine başvuru yapmadan önce hazırlamanız gereken belgeler vardır. Kan grubunuzu belirten kart bu belgelerden bir tanesidir. Sağlık raporu alırken de kan grubunuzu öğrenebilirsiniz. Ayrıca kimliğinizde kan grubunuz belirtilmişse, bu durumda da bir kan grubu kartı almanıza da gerek yoktur. Sağlık raporunu da hastanelerden, polikliniklerden ya da aile hekimliğinden ücretsiz olarak alabilirsiniz. Öğrenim durumunuzu gösteren diploma aslı gösterildikten sonra geri alınır. Diploma fotokopisi de yeterli olmaktadır. Nüfus cüzdanı fotokopisi de dosyada bulunması gereken belgelerdendir. Son altı ay içerisinde çekilmiş olan yedi tane vesikalık, adliyeden alınacak olan sabıka kaydı da dosyaya eklenmelidir. Ehliyet için yatırmanız gereken vergiyi de ilgili bankalara yatırdıktan sonra dekont dosyanın içine koymalısınız. Bütün bu yazdığımız belgelerin tamamlanması halinde ehliyet almak için dosyanız hazır demektir. Bu aşamadan sonra ehliyetinizi almanız için bir ya da iki adımlık işiniz kaldı sayılır.

Dosyadaki belgelerin tamamlanmasının ardından emniyet müdürlüğünden randevu almak gerekmektedir. Randevu için, kursun bulunduğu ilçedeki emniyet müdürlüğüne başvurmalısınız. İnternet üzerinden online randevunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Emniyet müdürlüğünden alınana randevu günü gelince, kart için ödenmesi gereken tutar, ödenir. Belgelerde eksiklik olmadığı ya da herhangi bir problem çıkmadığı takdirde yaklaşık 2 ya da 3 gün içerisinde ehliyetinizin tarafınıza verileceği ile ilgili bilgi verilecektir. Ehliyet için gerekli olan bu belgelerin büyük bir kısmı, kurstan alacağınız dosyada bulunmaktadır. Yukarda yazdığımız ve dosyanızda bulunmayan belgelerin de eklenmesi ile emniyet müdürlüğüne müracaat edilebilmektedir. Sürücü kurslarında uygulanmaya başlayan taban fiyat uygulaması ile her ildeki kurs fiyatları değişiklik göstermektedir. Ayrıca ödenecek miktarlar, ehliyet sınıfına göre de değişiklik göstermektedir.

Tüm sürücü adaylarına şimdiden kolaylıklar diliyoruz!