EHLİYET ALMA SÜRECİNDE DEĞİŞEN KURALLAR

blog yazısı ekle !

EHLİYET ALMA SÜRECİNDE DEĞİŞEN KURALLAR

1 Ocak 2016 tarihi itibariyle yürülüğe giren yasada ehliyet alma koşullarında birçok değişiklik yapılmıştır. Bu değişiklikler ehliyet alma sürecinde, ehliyetlerin sınıflarında, ehliyetlerin kullanım sürecinde ve ehliyetlerin yenilenmesi ile ilgili yapılan değişikliklerdir.

Stajyer sürücü ne demek? Yeni çıkan yasada ehliyet almak isteyen sürücü adayları ilk olarak stajyer sürücü belgesi alacak. Stajyer sürücü belgesi sürücü adaylarına iki yıllık süre ile verilecek ve bu iki yıl içerisinde 75 ceza puanını aşmayan aday iki yılın sonunda ehliyet sahibi olabilecek. Bu ceza puanını aşan adayın ise ehliyetine el koyularak Psiko teknik testine tabi tutulacak. Aday bu testi başarı ile geçerse tekrar ehliyet alabilmek için başvurabilecek.

Ankara'da Sürücü Kursu için nerelere gidebilirsiniz?
Ankara Sürücü KursuCeza puanları

Trafikte telefonla konuşmak 10 ceza puanı

Kırmızı ışıkta geçmek 20 ceza puanı

Emniyet kemerini bağlamamak 15 ceza puanı

Hız sınırını aşmak 10 ceza puanı

Muayenesiz araç kullanmak 10 ceza puanı

Park yasağına uymamak 20 ceza puanı

Yayaların geçiş üstünlüğü olan yerde yaya geçiş izni vermemek 20 ceza puanı

Şerit izleme kurallarına uymamak 20 ceza puanı

İki yıl boyunca trafik ışıklarının, hız limitlerinin, sağa sola ve dönel kavşaklarda yayalara ve bisiklet kullanıcılarına geçiş hakkının 3 kere ihlal edilmesi durumunda ve ayrıca okul geçişlerinde öğrenci geçişlerinin ihlal edilmesi, emniyet kemerinin 3 kere takılmaması, 0,20 promil alkolle yakalanma durumunda ve ölümle sonuçlanan tarfik kazalarında kazaya neden olan kişi olunması durumlarında stajyer sürücünün belgesine el koyulacak ve belgesi iptal edilecek. Yeni ehliyetler ve ehliyet sınıfları

Yeni yasa ile ehliyetlerde de değişiklikler yapılmaktadır. Yeni ehliyetler Avrupa birliği yasalarına uygun olarak hazırlanmış ve sürücülerin Türkiye dışında da rahatlıkla kullanabileceği ehliyetler olacaktır. Yeni ehliyetler içerisine yerleştirilen çipler sayesinde ise ehliyette sahtecilik önlenmişde olacaktır. Ayrıca ehliyetlerin kullanım süresinin ömür boyu olmasıda yasadan çıkartılmıştır. Yeni çıkan yasa ile otobüs, kamyon, çekici ve minibüs kullananların ehliyetleri 5 yılda bir,otomobil, motorlu bisiklet, motosiklet ve iş makinaları kullananların ehliyetleri ise 10 yılda bir yenilenecektir. Ehliyetlerin süresi bitikten sonra ehliyetlerini yeniletmek isteyenler tam teşekkülü bir sağlık kontrolü olup sağlık raporu alarak sürüş testlerine gireceklerdir. Herhangi bir sağlık sorunu olmayan ve sürüş testini başarı ile geçenler ehliyetlerinin kullanım sürelerini uzatabileceklerdir. Ehliyetlerde yapılan bir diğer değişiklik ise ehliyet sınıfı sayısının 9 dan 17 ye yükseltilmesidir. Burdada Türk sürücülerin yabancı ülkerlerde sorunlar yaşaması önlenmeye çalışılmıştır. Yeni çıkan yasa ile ehliyet sınıfları:

M sınıfı ehliyet: Motorlu bisiklet( 2-3-4 tekerlekli) Yaş: 16

A1 125 CC kadar Motosiklet ( 2-3 tekerlekli) Kapsamı: M Yaş: 16

A2 35 KW Kadar Motosiklet ( 2-3 tekerlekli) Kapsamı: M-A1 Yaş: 18

A 35 KW Üzeri Motosiklet( 2-3 tekerlekli) Kapsamı: M-A1-A2 Yaş: 20 Deneyim şartı 24 Yaş veya 2 yıllık A2

B1 Motosiklet ( 4 tekerlekli) Kapsamı: M Yaş: 16

B Otomobil ve kamyonet Kapsamı: M-B1-F Yaş: 18

BE Otomobil ve Kamyonet( römorklu) Kapsamı: M-B1-B-F Yaş: 18 Deneyim şartı: B

C1 7500 KG Kadar Kamyon ve Çekici Kapsamı: M-B1-B-F Yaş: 18 Deneyim şartı: En az B

C1E 12000 KG kadar Kamyon ve Çekici ( römorklu ) Kapsamı: M-BE-B-F-B1-C1 Yaş: 18 Deneyim şartı: C1

C Kamyon ve Çekici Kapsamı: M-B-B1-C1-F Yaş: 21 Deneyim şartı: En az B

CE Kamyon ve Çekici( römürklu) Kapsamı: M-B-B1-BE-C-C1-C1E-F Yaş: 21 Deneyim şartı: C

D1 16 + 1 KişilikMinibüs Kapsamı: M-B1-B-F Yaş: 21 Deneyim şartı: En az B

D1E 16 + 1 Kişilik Minibüs ( römürklu) Kapsamı: M-B1-BE-D1-F Yaş: 21 Deneyim şartı: D1

D Otobüs Kapsamı: M-B-B1-D1-F Yaş: 24 Deneyim şartı: En az B

DE Otobüs ( römorklu ) Kapsamı: M-B1-BE-B-D-D1-D1E Yaş: 24 Deneyim şartı: D

F Traktör Kapsamı: M Yaş: 18

G İş makinası Kapsamı: M Yaş: 18 Direksiyon sınavı ile ilgili değişiklikler

Direksiyon sınavlarında yasa değişmeden önce sınav süresi 30 dakika iken değişen yasa ile bu süre 35 dakikaya yükseltilmiştir. İlk 5 dakikada araçla ilgili sorular sorularak sürücü adayının heyecanını yenmesine yardımcı olunacaktır. Direksiyon sınavında araç kaldırma durdurma, iki araç arasına park etme, yokuş yukarı çıkma ve yokuşa park etme gibi hususlara artık daha fazla önem verilmektedir. İki defa stop eden arabada sürücü başarısız kabul edilecek. Önceden 1 stopta sürücü başarısız kabul ediliyordu. Yeni yasa ile sürücüler otomotik vites için başvurabilecek ve dersi otomotik vitesli araçta alıp sınavda bu araçla yapılacak. Ama otomotik araç sürücü belgesi alan aday manuel aracı bu belgeyle kullanamayacak.

Yeni çıkan yasa ile teorik dersler içierisinde yer alan trafik kanunları, motor ve ilk yardımdersleri içerisine " Trafik Adabı " derside eklenecek. Bu ders içerisinde sürücülerin trafikte nasıl davranması gerektiği, öfkesine hakim olması, empati kurabilmesi gibi durumlar anlatılacaktır. Teorik sınavlarda yine 50 soru sorulacak. 50 dakika olan sınav süresi ise 60 dakika olarak değiştirilmiştir. Sınavların birinde başarısız olan aday o sınavın sınav ücretini yatırarak ikinci kez aynı sanava tekrar girebilecek.

Ehliyet almak isteyenlerin eğitim durumları

Yeni çıkan yasada eğitim durumu ile ilgili herhangi bir değişiklik yapılmamıştır. İlkokul mezunlarıda ehliyet alabilmek için başvuruda bulunabilir. Ortaokul terk tasdik namesi olanlar, hizmet içi eğitim 2. Kademe diploması olanlar, ilköğretim mezunu olanlar, lise mezunu veya öğrencisi olanlar ile üniversite mezunu veya öğrencisi olanlar ehliyet almak için başvurabilecekler. Bunlar dışında ilköğretimi dışardan bitirmek için kayıt olanlar ve en az 19 yaşında olma sınırı ile ehliyet alabilmek için başvurabilecekler.

Sürücü kurslarında fiyat uygulaması

Sürücü kurslarına taban fiyat uygulaması getirilerek kurs ücretlerine sınırlama getirilmiştir. Her ilde bir komisyon kurulacak ve bu komisyon ilin sosyo ekonomik yapısına göre fiyat belirleyecek. Belirlenen bu fiyattan daha aşağıda bir kurs ücreti belirlenmeyecektir. Bu yenilikler dışında halihazırda ehliyeti bulunan ve herhangi bir sağlık sorunu olan kişinin ehliyetine el konulabilecek. Sağlık sorunu olan kişi tam teşekkülü bir sağlık kontorlüne girecek. Bu sağlık kontrolü sonucunda eğer herhangi bir sağlık sorunu olmadığı tespit edilir veya sağlık sorunu ortadan kalkmış isekişi tekrar ehliyetini alabilecek.