EHLİYET NASIL ALINIR?

blog yazısı ekle !

EHLİYET NASIL ALINIR?

Öncelikle ehliyet alırken bazı şartlar vardır. Yaş, sağlık ve eğitim şartı. Ehliyet almak için öncelikle bir sürücü kursuna başvurmanız gerekir. Başvuruda sizden bazı evraklar istenmektedir. Bu evrakları tamamlayıp sürücü kursuna yazılırsınız. Kursta size ilkyardım, trafik ve motor eğitimleri verilir.

Bu eğitimleri tamamladıktan sonra TC kimlik numaranız ile bankaya sınav harcını yatırırsınız. Kursta gördüğünüz eğitim ile ilgili bir sınavdır. Sınavda ilkyardım, trafik ve motor konusunda sorular yer almaktadır. Sınavda %70 başarı elde etmeniz gerekmektedir. Aksi halde ehliyet alamazsınız.

Ankara'da Sürücü Kursu için nerelere gidebilirsiniz?
Ankara Sürücü KursuSınavda istenilen başarıyı elde ettikten sonra kursunuz sizi direksiyon (araç kullanımı) testine tabii tutacaktır. Bu testi de başarıyla tamamladıktan sonra kursunuz size sertifika hazırlayacaktır.

Artık ehliyetinizi alabilirsiniz. Ehliyetinizi almak için emniyetten e-randevu alarak; sertifikanızla birlikte giderek ehliyetinizi alabilirsiniz.

Ehliyet Alma Koşulları Değişiyor

1 Ocak 2016 tarihinden itibaren ehliyetlerin sınıflarına göre 5 – 10 yılda bir yenilenme gerekecek. Bu yasadan önce ehliyet bir defa alındığında ömürlük olurdu. Trafik sorunlarının çözümlenmesi amacıyla bu yasa getirilecek.

Ayrıca ehliyet yenileme ücreti 15 TL olarak belirlenmiştir (lütfen güncel tutarı kontrol ediniz). Ehliyet yenilemek için sağlık raporu gibi belgeler istenecektir. Eğer ehliyet aldıktan sonra araba kullanmanıza engel olabilecek bir sağlık sorununuz olduysa ehliyetiniz elinizden alınacaktır. Bu sayede kaza riski azaltılmış olacaktır.

Bir de staj durumu var. Ehliyet aldıktan sonra 2 yıl boyunca stajyer sürücü sayılacaksınız. Ceza sınırınız 75 olacak. 2 yıl içerisinde bu sınır aşılırsa ehliyetiniz elinizden alınacaktır ve tekrar sürücü kursuna başvurmak zorunda kalacaksınız. Bu demek oluyor ki ceza puanını aşarsanız sertifikanız geçersiz sayılacak ve yeniden sürücü kurslarına gitmeniz gerekecektir.

Yönetmeliğe giren bu yasalar 2016 yılında ki ilk ehliyet alma döneminden itibaren geçerli olacaktır. Her sürücünün kurallara uyması sağlanmış olacaktır. Bu yeni yasalar sayesinde trafik kazaları en az seviyeye indirilecektir. Özellikle Ankara gibi arabanın çok olduğu büyük şehirlerde bu kurallar sayesinde birçok hayat kurtarılmış olacaktır.

Direksiyon Kursunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sizlere yukarıdaki video ile direksiyon sınavında dikkat edilmesi gerekenler detaylı bir şekilde anlatılmaktadır. Videoyu dikkatli biz şekilde izleyerek direksiyon sınavında hata yapmaktan kaçınabilirsiniz.