HER 5 YILDA BİR OLMASI PLANLANAN PSİKOTEKNİK TEST NEDİR?

blog yazısı ekle !

HER 5 YILDA BİR OLMASI PLANLANAN PSİKOTEKNİK TEST NEDİR?

Ehliyet kanununda yapılan değişiklikler arasında yer alan ve sürücülere her 5 yılda bir olması planlanan Psikoteknik test nedir?Son zamanlarda oldukça merak edilen konular arasında yer almaktadır. Psikoteknik değerlendirme, çalışma psikolojisi içinde yer alan bir daldır. Bu test ile kişilerin işlerinde ne kadar yeterli oldukları tespit edilmektedir. Gerekli görülen zihinsel ya da bedensel özelliklerin testlerle ölçülmesi işlemidir. Psikoteknik değerlendirmenin bir diğer açıklamasını da şu şekilde yapabiliriz; belirli bir işe olan yatkınlık derecesinin incelenerek, değerlendirilmesi işlemidir.

Ankara'da Sürücü Kursu için nerelere gidebilirsiniz?
Ankara Sürücü Kursu


Psikoteknik test ile, sürücülerin araçlarını güvenle kullanmalarını sağlar. Sürücülerin, dikkat, algı ve hafıza gibi zihinsel özellikleri, el,göz,ayak ve tepki hızı koordinasyonu gibi psikomotor becerilerini, saldırganlık, risk alma, öz kontrol gibi kişilik ve alışkanlık özelliklerinin hepsinin ölçülerek; sürücü olma yeterlilikleri ve uygunluklarıyla alakalı bir sonuca varılmasıdır. Psikoteknik testin, sürücülerde değerlendirilmesi, sürücülerin araç kullanımını güvenle yapmasını sağlarken, sürüşle alakalı uygunluğunu da belirli standart testleri, bilgisayar tabanlı bir test ile uygulamaktadır. Bireylerde algı, bellek, dikkat ve muhakeme gibi yetenekler, temel bilişsel becerilerdir.

Tepki zamanı, hız ve mesafenin tahmin edilmesi, çevresel görüş gibi özellikler ise psikomotor becerilerdir, diye tanımlamak mümkündür. Kişinin bu yeteneklere sahip olması; kurallara uygun hareket etmesini ve kazalardan kaçınabilmek ve aracı kullanabilmek için doğru motor hareketlerini yapabilecek seviyede olduğu anlamına gelmektedir. Psikoteknik testin, Avrupa' da kullanımında, yaşla birlikte sürücülük yeteneğinin de zayıflamasından dolayı yaşlı sürücülere zorunlu, eşya ve yolcu taşımacılığı ile ilgilenen sürücülerinde, araç kullanma yeteneklerini Psikoteknik değerlendirmelerle kanıtlamaları gerekmektedir. Ayrıca ceza puanı sınırını aşanlarında Psikoteknik testi geçmeleri şartı aranıyor.

Ankara başta olmak üzere tüm ülkemizde de yeni ehliyet yasalarının uygulanmaya başlamasıyla, AB standartlarında sürücü belgelerine sahip olunacak. Bu durumda da yukarıda bahsettiğimiz Psikoteknik test uygulaması, ülkemizde de gerçekleştirilecek. Bu sayede de trafikte daha bilinçli sürücüler yer alırken, mal ve can kaybının da en az seviyelere düşürülmesi hedeflenmektedir. Ayrıca bu uygulama ile toplumun sürücülük kültürü de iyileştirilmeye çalışılmaktadır.