MOTORSİKLET EHLİYETİ ALACAKLAR İÇİN 5 TEMEL BİLGİ

blog yazısı ekle !

MOTORSİKLET EHLİYETİ ALACAKLAR İÇİN 5 TEMEL BİLGİ

Günümüzde trafiğe takılmadan özellikle Ankara' da yaşıyorsanız en kolay taşıma aracı motosikletlerdir. Siz de 2 tekerlekli 3 tekerlekli hatta 4 tekerlekli ATV motorları seviyorsanız mutlaka yazımızı okumanızı öneriyoruz. Motosiklet ehliyeti alacaklar için 5 temel bilgi ile başlayalım.

Ankara'da Sürücü Kursu için nerelere gidebilirsiniz?
Ankara Sürücü Kursu  • 1.Motosiklet ehliyeti için gerekli belgelerin başında; nüfus cüzdanı fotokopisi, adaya ait olan farklı bir sınıf sürücü belgesi var ise fotokopisi, diplomanız ya da öğrenim belgeniz, 4 tane vesikalık fotoğraf, sağlık raporu, banka sınav harcı dekontundan oluşmaktadır.
  • 2.Ehliyet Sınavı, trafik, ilk yardım ve motor derslerinden toplamda 50 soruluk bir sınavla yapılmaktadır. Motosiklet direksiyon sınavı için sürücü kursuna ait olan motorlar kullanılmaktadır. Direksiyon sınavında, sınav için 30 dakika parkurda motosiklet kullanılır ve, vitesli motor ile sınava girilebilir.
  • 3.Motosiklet Direksiyon Eğitimlerinde, sürücü adayın bisiklet kullanmasını bilmesi ya da bilmiyorsa öğrenmesi gerekiyor. Sürücü kursunda otomatik vitesli motosiklet ile denge eğitimi verilmektedir. Sürücü kursunda hem otomatik hem de vitesli motor ile eğitim seçeneklerinin olup olmadığı konusunda bilgi almakta fayda vardır. Sürücü eğitimi verilecek motorların markalarını bilmeniz de, kursun daha iyi bir eğitim vermeyi hedefleyip hedeflemediğinizi anlamanıza imkân sağlar.
  • 4.Milli Eğitim tarafından daha önceden belirlenmiş olan son başvuru tarihine göre yaşınız tuttuğu takdirde ehliyet için başvuru yapma hakkına sahipsiniz, demektir. Ancak sınavın yapılacağı gün yaşınızı doldurmuş olmanız, yeterli olmamaktadır. Ehliyet başvurularının son günü çoğunlukla sınav gününden bir ay kadar öncesine denk gelmektedir. Bu sebeple ehliyet sınavının son başvuru tarihi olan 16 Temmuz 2016 göre hangi sınıf ehliyet için başvuru yapacaksanız o sınıf için geçerli yaş koşuluna sahip olmanız gerekmektedir.
  • 5.Motosiklet ehliyeti alacakların bilmeleri gereken bir diğer bilgi ise A1 motosiklet ehliyet sınıfı için 16 yaşını bitirmiş olmak gerekmektedir. A2 motosiklet ehliyet sınıfı için ise18 yaşını bitirme şartı getirilmiştir. A sınıfı motosiklet ehliyeti için aranan şart ise 24 yaşını bitirmiş olmak gerekmektedir. Bunun dışında A2 sınıfı ehliyete en az iki yıldır sahip olanlar da alabilirler. 24 Yaşını bitirenler arasında iki yıllık A2 ehliyeti olanların dışındakiler de A Sınıfı motosiklet ehliyet almak için başvurabilirler. M sınıfı sürücü belgesini alabilmek için de 16 yaş sınırını tamamlamış olmak gerekmektedir.