ÖNCEDEN EHLİYET SAHİPLARİ İÇİN DEĞİŞMESİ PLANLANAN KANUN

blog yazısı ekle !

ÖNCEDEN EHLİYET SAHİPLARİ İÇİN DEĞİŞMESİ PLANLANAN KANUN

Ehliyet ve sürücü kurslarında yapılan yeni uygulamalarla birlikte önceden ehliyet sahipleri için değişmesi planlanan kanun da yürürlüğe girdi. Sürücü belgelerinin AB standartlarına getirilmesi ile ilgili yapılan çalışmalarda tamamlandı. Bu çalışmanın neticesinde çoğunluğu Ankara' da olmak üzere yaklaşık yirmi üç milyon kişinin ehliyetini değiştirmesi gerecek.

Ankara'da Sürücü Kursu için nerelere gidebilirsiniz?
Ankara Sürücü KursuBu uygulama ile hedeflenen ise, sahteciliğin önüne geçebilmek. Fiziki olarak sürücü belgeleri AB ülkelerinde kullanılan belgelerle aynı uygunlukta olacak. Lazer baskı ile polikarbonat malzemeden üretilecek olan sürücü belgeleri, özel bir takım renkler ve mikro harfler içeren, tasarım olarak karmaşık bir görünümde olacak. Sürücü kartı, ultraviyole ışığına tutulduğunda şekiller ve yazılar görülecek. Ayrıca kart üzerine renkli güvenlik mürekkepleri kullanılarak, gökkuşağı ile birlikte oldukça ince yazı ve çizgilerden oluşan bir baskı türü olan ve banknotlarda da kullanılan bir baskı tarzı kullanılacak. Bu sayede hiçbir şekilde kartın kopyalanması mümkün olmayacak. Kart üzerine fotoğraf, lazer baskı uygulanarak, işlenecek. Fotoğrafın değiştirilmesi ya da üzerinde bir takım işlemler yapılmasını engellemek için, fotoğrafın arka bölümünde güvenlik tasarımı da bulunacak. Kartın ön tarafında kişisel bilgilere yer verilecek. Arka tarafında ise sürücü belgesinin sahibinin kullanabileceği araç veya araçların sınıfı araçla ya da sürücü ile alakalı kısıtlandırılma kodları gibi ek bilgilere yer verilecek. Kartın geçerlilik tarihi de arka kısımda belirtilecek.

Ülkemizde hemen hemen yirmi üç milyon kişi ehliyet sahibidir. Çalışmaların tamamlanmasıyla birlikte tüm ehliyet sahipleri belirli bir zamana yayılarak, ehliyetleri değiştirilecek. Bu sürecin en az 5 sene, en fazla 10 sene süreceği düşünülüyor. Değiştirilecek olan ehliyetler AB ülkelerinde de geçerli olacak. Ehliyetlerin değişmesi için planlanan kanunda, sürücü belgelerinin belirli bir geçerlilik süresi bulunacak. Bu uygulamayla beraber, sürücü belgelerini bir defa alıp, ömür boyu kullanma hakkı kaldırıldı. B sınıfı ehliyet sahipleri 5 yılda bir, E grubu ehliyet sahipleri de 10 yılda bir sağlık raporu alarak, belgelerini yenileyeceklerdir. Ayrıca bu uyum evresinde ehliyet kategorilerinde de değişiklikler yapılacak. Yeni ehliyet kanunlarıyla alakalı yapılan çalışmaların tamamen bitirilmesiyle birlikte AB ülkelerinde kullanılmakta olan ehliyet sınıfları, ülkemizde de uygulanmaya başlayacak.