STAJYER EHLİYETİ HAKKINDA 5 ÖNEMLİ BİLGİ

blog yazısı ekle !

STAJYER EHLİYETİ HAKKINDA 5 ÖNEMLİ BİLGİ

Ehliyet kanunlarında yapılan yenilikler sonrasında ehliyet alma işi zorlaşırken, daha bilinçli sürücülerin yetişmesi hedeflenmektedir. Stajyer ehliyet uygulamasının nedeni de aynıdır. Son dönemlerde en fazla merak edilen konuların başında stajyer ehliyet konusu gelmektedir. Şimdilik uygulanmaya başlanmayan stajyer ehliyetin en kısa zamanda uygulanacağını da belirtmekte fayda var. Bu durum ise ehliyet almak isteyen adaylar için oldukça endişe yaratan bir durumdur. Stajyer ehliyet uygulamasının henüz başlanmamış olmasından dolayı ehliyet sahibi olmak isteyen birçok aday, sürücü kurslarına yönelmiş durumdalar. Stajyer ehliyet yasası, İç İşleri Bakanlığı tarafından hazırlanmıştır. Yapılan bu değişiklik ile sürücülerin yükümlülükleri ve sorumlulukları da artırılmıştır. Ankara ve tüm yurttaki ehliyet almak isteyen adaylar, uygulama başlamadan evvel ehliyet almaya odaklanmış durumdalar. Bu oldukça merak edilen konu ile ilgili açıklamaları stajyer ehliyeti hakkında 5 önemli bilgi başlığı altında topladık. Şimdi maddeler halinde bu bilgilerden bahsedelim.

Ankara'da Sürücü Kursu için nerelere gidebilirsiniz?
Ankara Sürücü Kursu  • 1.Stajyer ehliyet uygulamasının başlamasıyla birlikte sürücü kurslarına müracaat edenler, kayıtlarını yaptırmış olanlar, sınava girip de başarılı olamayanlar, sınavlarda başarılı olmasına rağmen sertifikasını ehliyete dönüştürmemiş olanların hepsi, bu kanunla birlikte stajyer ehliyet sahibi olacaklar.
  • 2.İlk kez ehliyet alanların, başarılı olmalarının ardından geçecek olan iki yıllık süreçte sürücü belgelerini staj dahilinde kullanabilecekleri ehliyete, stajyer ehliyet denilmektedir. Sürücülere stajyer ehliyet süresi olan iki yıllık süreç için 75 ceza puan hakkı tanınmaktadır.
  • 3.Sürücüler, stajyerlik ehliyet dönemleri içinde 75 ceza puanını doldurdukları takdirde sürücü belgeleri kendilerinden alınacaktır.
  • 4.Sürücü belgesinin alınmasının ardından kursiyerin, psikoteknik testi yaptırıp, olumlu sonuç alması ile birlikte tekrar bir sürücü kursuna müracaat ederek, yeniden ehliyet sahibi olma imkânı da vardır.
  • 5.Stajyer ehliyet döneminde 75 ceza puanını doldurmasına vesile olacak olan hataları şöyle sıralayabiliriz. 3 defa kırmızı ışığı ihlal etmesi, 3 defa da yaya üstünlüğüne riayet etmemesi, alkollü araç kullanması gibi hallerdir. Bu hataların yapılması halinde sürücü belgesi kursiyerden alınmaktadır. Bu uygulamanın en büyük amacı mal ve can kaybının en alt seviyelere inmesini sağlamaktır.