SÜRÜCÜ KURSLARINDA VERİLEN DİREKSİYON EĞİTİMİ HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

blog yazısı ekle !

SÜRÜCÜ KURSLARINDA VERİLEN DİREKSİYON EĞİTİMİ HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

2016 yılında yürürlüğe giren yeni yasa ile direksiyon derslerinin ve sınavının içeriğinde değişiklikler olmuştur. Bu değişiklikleri sürücü adayının öğrenmesi ve uygulaması için sürücü kursunun yeni yasaya uygun olarak sürücü adayına ders vermesi gerekir. Değişen ilk kurallardan birisi ise direksiyon dersinin kaç saat olması gerektiğidir. Sürücü kurslarında teorik olarak verilen trafik, ilk yardım ve motor derslerinin yanı sıra pratik olarak direksiyon dersleride göstermektedirler. Direksiyon dersi alacak aday hangi sınıf ehliyet alacaksa ona göre ders saatide değişmektedir. M, A1, A2 ve A sınıfı ehliyet alacak olan aday; bu adaylarda 24 yaşını doldurmuş iki yıllık deneyim şartı aranmayan adaylardır. Bu adayların eğitim süresi 12 saattir.

Ankara'da Sürücü Kursu için nerelere gidebilirsiniz?
Ankara Sürücü KursuA sınıfı sertifikalar 6 saat, B sınıfı sertifikalar 14 saat, D1 sınıfı sertifikalar 7 saat, D sınıfı sertifikalar 14 saat, C1 sınıfı sertifikalar 10 sat, C sınıfı sertifikalar 20 saat, BE, C1E, CE, D1E ve DE sınıfı sertifikalar 6 saat, F sınıfı sertifikalar ise 12 saat direksiyon eğitimi almak zorundadır.Direksiyon derslerinin içeriğinde de değişiklikler olmuştur.

Direksiyon derslerinde artık adaylar aracı park etmeyi kesinlikle öğrenecek ve bu sınavda uygulamalı olarak gösterilecektir. Yokuşlarda da direksiyon uygulamaları yapılarak yokuşlardan nasıl çıkılır, yokuşa park etme nasıl yapılır bunlar öğretilecek. Araç dik olarak nasıl park edilir bunların kesinlikle gösterilmesi gereklidir. Bunlar dışında araç sürmeye başlamadan yapılması gereken hazırlıklar, Araç sürmek için gerekli bilginin sağlanması, trafik kurallarına uyulması gerektiği gibi kurallar sürücü adaylarına öğretilecektir. Sürücülerin değişik hava koşullarında nasıl araba kullanması gerektiği neler yapması gerektiği sürücü adaylarına öğretilecektir.

Sürücü kurslarında verilen direksiyon eğitimleri içerisinde araç kullanmaya başlamak için hazırlık, araç kullanma ve değişik havalarda nasıl araç kullanılması gerektiğine dair bilgiler verilmektedir. Sürücü kursuna gidecek olan aday alacağı sertifika belgesinin çeşidine göre direksiyon dersi eğitimlerini almaları gerekir. Direksiyon dersinden birçok aday kalmaktadır. Bu nedenle direksiyon dersi eğitimlerine düzenli olarak devam edilmelidir. Direksiyon sınavından kalan bir aday tekrar direksiyon sınavına katılabilir.