ALKOL NEDENİYLE SÜRÜCÜ DAVRANIŞLARINI GELİŞTİRME EĞİTİMİ

blog yazısı ekle !

ALKOL NEDENİYLE SÜRÜCÜ DAVRANIŞLARINI GELİŞTİRME EĞİTİMİ

Bu eğitimde psikiyatri doktorlarıyla eğitim öncesi ve sonrası görüşülür. Bu eğitim 4 hafta boyunca devam etmektedir. Alkol nedeniyle sürücü davranışlarını geliştirme eğitiminin amacı sürücülerin riskli olan davranışlarını tespit etmek ve bu davranışların değiştirilmesini ya da düzeltilmesini sağlamaktır.

Eğitimin birinci haftasında görüşme ve ruhsal durum muayenesi yapılır. Birde psikolojik testlerle değerlendirme yapılır. Bu işlemler başlangıç yani değerlendirme aşamasıdır. Bu işlemlerde sürününün ne gibi sorunlar yaşadığı, neden alkollü araç kullandığı gibi durumların tespitleri gerçekleştirilir. Bu işlemlerden sonra ilk haftanın eğitimine geçilir. İlk olarak alkol zehirlenmesi (intoksikasyonu) eğitimi verilir. İkinci olarak ise alkol-araç-sürücü ilişkisinden bahsedilen bir eğitim verilir.

Ankara'da Sürücü Kursu için nerelere gidebilirsiniz?
Ankara Sürücü Kursu


Eğitimin ikinci haftasında alkolün kötüye kullanımı ve bağımlılığın tanımı, öğrenme ve içme davranışı, alkole tolerans gelişimi (alkole olan duyarlılık eşiğinin yükselmesi), alkolün kesilmesi, alkol-ilaç etkileşimi eğimleri verilir.

Eğitimin üçüncü haftasında alkol kullanmanın fiziksel, ruhsal ve toplumsal sonuçları, adli tıp uygulamaları ve alkol kullanımı, alkol kullanımı, trafik eğitimi eğitimleri verilir.

Eğitimin dördüncü yani son haftasında ise grup uygulaması yapılır ve trafik eğitimleri verilir.

Bu eğitim seansları en az 4, en fazla 12 kişi ile yapılmaktadır. Eğitim programı en az 24 saattir. Eğitimin tamamlanmasıyla beraber başarılı olarak bitiren sürücülere Sürücü Geliştirme Eğitimi Başarı Belgesi verilir. Eğitim programınde kesinlikle devamsızlık yapılamaz.

Kayıt İçin Gerekli Belgeler

- Eğitime katılmak istediğinizi belirten dilekçe
- Sürücü belgesi sicil kaydı
- Nüfus cüzdanı fotokopisi
- 4 adet vesikalık fotoğraf
- 550 TL Eğitim Ücreti (2015 yılı ücretidir.)

Bu belgelerle beraber TC Sağlık Bakanlığı müdürlüklerine şahsen başvuru yaparak bu eğitimi alabilirsiniz.

Bu eğitim 24 ders sattinden oluşmaktadır. Toplamda 2 ay sürmektedir. Amacı sürücülerin zararlı davranışlarını tespit etmek ve bu zararlı davranışları düzeltmektir.