EHLİYET – SÜRÜCÜ KURSU

blog yazısı ekle !

EHLİYET – SÜRÜCÜ KURSU

Sürücü kursları sürücü belgesi veya ehliyet veren; araç kullanma yetkisi sunan, kimlik işlevi görebilen resmi bir belgeyi veren kurum ve kuruluşlara verilen isimdir. Sürücü kursuna katılmak için en az ilköğretim diplomanızın olması gerekmektedir. Sürücü kurslarında sürücü belgeleri çeşitli sınıflara ayrılmaktadır. Her belge türünün alınabilmesi için belirli bir yaş şartı vardır. Bunlar;

A1, A2 ve F için 17 yaşında, B, G, H için 18 yaşında, C, D ve E için 22 yaşında olmanız gerekmektedir. Eğer bu yaş şartına uymuyorsanız sürücü kursuna kayıt yaptıramazsınız ve sürücü belgesi alamazsınız.

Ankara'da Sürücü Kursu için nerelere gidebilirsiniz?
Ankara Sürücü KursuSürücü kursları sınıflara ayrılarak motorlu bisiklet, motosiklet, otomobil, kamyonet, kamyon, traktör, otobüs, çekici - tır gibi araçların eğitimlerini vermektedirler. Sürücü kursları öncelikle ilkyardım, trafik ve motor konusunda eğitim vermektedir. Yapılan ehliyet sınavını başarıyla geçen sürücü adaylarına direksiyon dersi verdikten sonra adaylar direksiyon sınavına girer. Direksiyon sınavını da başarıyla veren sürücü adayı sürücü kursundan sertifika alır. Aldığı bu sertifika ile emniyete gidip ehliyetini alabilir.

Sürücü kursları sürücü adaylarına sadece eğitim vermez. Sürücü kursları adaylara iyi şoför olmayı öğretir. Ülkemizde var olan sürücü kurslarında verilen eğitimin dikkate alınmaması sebebiyle her yıl onlarca insan hayatını kaybetmektedir.

Siz siz olun verilen bu eğitimleri dikkate alın. Sizin dikkatsizliğiniz ve umursamazlığınızın bedelini sizin ve sevdiklerinizin canı ödemesin.