SÜRÜCÜ BELGESİ ALMAYA HAK KAZANANLARIN BİLMESİ GEREKEN 5 MADDE

blog yazısı ekle !

SÜRÜCÜ BELGESİ ALMAYA HAK KAZANANLARIN BİLMESİ GEREKEN 5 MADDE

Yeni ehliyet kanununun yürürlüğe girmesiyle birlikte ehliyet almayı hak eden sürücülerden de istenen belgeler de değişti. Her yıl binlerce insan Ankara başta olmak üzere tüm yurtta ehliyet alabilmek için sınavlara girmektedir. Yeni ehliyet kanunları ile daha bilinçli ve tecrübeli sürücüler yetiştirilmesi hedeflenmektedir. Sürücü kurslarına eklenen dersler ile de trafik kurallarına uyma konusunda bilgilendirilen adaylar ile, mal ve can kaybının da önüne geçme hedeflenmektedir. Yapılan sınavlar sonucunda başarılı olanlar, araç kullanma hakkına da sahip olmaktalar. Ehliyet alabilmek için 18 yaşını doldurmuş olmak ve yazılı sınavdan ise baraj puan olan 70 ve üstünde puan almanın yanı sıra direksiyon uygulamasında da başarısını kanıtlaması gerekiyor. Bütün bu aşamalar sonunda sürücü belgesi almayı hak edenlerin bilmesi gereken 5 madde ile devam edelim.

Ankara'da Sürücü Kursu için nerelere gidebilirsiniz?
Ankara Sürücü Kursu
  • 1.Yeni uygulamayla birlikte ehliyet almayı hak eden sürücülerin belgelerini almaları için herhangi bir yere bizzat müracaat etmelerine gerek yok. Son aşama olan direksiyon sınavında başarısını kanıtlamış olan adayların bilgileri Emniyet Genel Müdürlüğüne elektronik ortamlar aracılığıyla iletilmektedir. Bu sayede sürücü adayına ait olan bilgiler, direk olarak sürücü belgesine dönüşmektedir. Sonrasında ise Emniyet Müdürlüğü tarafından sürücü olmayı hak etmiş olan kişilerin adreslerine postalanmaktadır.
  • 2.Yeni sistemde de değişmeyen uygulama ise sürücü sertifikalarının iki yıl içerisinde sürücü belgesine dönüştürülmesidir. Hak edilen sertifikalar iki yıllık süreç içerisinde sürücü belgesine dönüştürülmediği takdirde sertifikalar, geçerliliğini yitirecektir. Bu süreç içerisinde de araç kullanma hakları da olmayacaktır.
  • 3.Yeni ehliyet düzenlemesinde ilçe Emniyet Müdürlükleri tarafından alınacak olan sürücü adayına ait parmak izi, kursa katılan tüm sürücü adaylarından istenecek olan belgelerde parmak izi alındığını bildiren belge de zorunlu kılındı.
  • 4.Ehliyet almayı hak eden sürücü adayları, aldıkları B sınıfı ehliyet için 10 yılda bir, E sınıfı ehliyet için ise 5 yılda bir sağlık raporu vereceklerini unutmamaları gerekmektedir.
  • 5.Yeni ehliyet uygulaması sonrasında alınan ehliyetler Avrupa standartlarına uygun olup, daha önceden yurt dışında yaşanan problemleri de yaşamayacaklardır.