YENİ YASAL SÜRECİN ADAYLARA KAYBETTİRDİĞİ 5 ŞEY

blog yazısı ekle !

YENİ YASAL SÜRECİN ADAYLARA KAYBETTİRDİĞİ 5 ŞEY

Ehliyet kanununda yapılan yenilikler ve değişimler sonrasında adayların eski sisteme göre dezavantajları da oluştu. Ankara başta olmak üzere yeni kanunla birlikte ehliyet başvurularında ciddi azalmalar görüldü. Yeni yasal sistemde birçok açıdan avantaj sağlayan kuralların varlığı görülse de elbette adaylar için oldukça zorlayıcı kurallar da eklendi. Bu durum her ne kadar daha bilinçli sürücülerin yetişmesi için olsa da ehliyet almayı zorlaştırdı.Yeni yasal süreçte adayların kaybettiği 5 şey nedir? Sorusunun cevabını yazdık.

Ankara'da Sürücü Kursu için nerelere gidebilirsiniz?
Ankara Sürücü Kursu


  • 1.Ehliyet kanunlarında yapılan yenilikler sonrasında direksiyon uygulama sınavının süresi 30 dakikaya çıkarılmıştır. Ancak direksiyon sınavı için 20 adet kriter oluşturuldu. Belirlenen bu kriterlerden sadece bir tanesini yerine getirmeyen sürücü adayı, direk olarak elenecek. Mesela, sürücü adayı direksiyona oturduktan sonra emniyet kemerini takmaz ise anında kalacak.
  • 2.Pist çalışması zorunluluğunu direksiyon derslerinden kaldıran yeni yasal süreç, gece direksiyon eğitimini zorunlu kıldı. Yeni sistemle birlikte ehliyet almak zorlaşmış olsa da sürücü kursları da eğitimlerini bu kurallara göre verecektir ve adaylarda bu sisteme göre ders alarak, sınavlara girecektir.
  • 3.Yeni ehliyet sistemi, teorik derslere devamsızlık yapan adaylara sınava girme hakkı tanımıyor. Bu değişiklik ile birlikte sürücü adayları teorik derslere katılmak durumunda bırakıldı. Teorik derslerin isimlerinde bazı değişiklikler yapıldı. Trafik adabı adıyla yeni bir ders eklendi.
  • 4.Sürücü belgelerindeki yaş sınırlarında değişik yapılması adaylar için dezavantaj oluşturdu. Tecrübe şartının arandığı yeni sürece göre ağır vasıta alma yaşını tamamlamış olan adaya, B sınıfı ehliyete sahip olduktan sonra yüksek ağır vasıta ehliyeti verilecek.
  • 5.Stajyerlik dönemi de adayları zorlayan konular arasında yer alıyor. Sürücü adayları artık stajyerlik dönemindeki bir yıllık süreçte adeta çıraklık dönemi yaşayacaklar. Ayrıca Bu süreçte hata yapma şansları da pek yok denecek kadar az. Stajyerlik döneminde ceza puanı 60 olan kişilerin sürücü belgeleri alınacak. Sonrasında bir daha sürücü eğitiminden geçmesi gerekecek. Ayrıca sürücü belgeleri de 5 yıl ve 10 yıllık süreçlerle sağlık muayeneleri gerçekleştirilerek değiştirilecek.